סיבות לבעיות רטיבות במבנים

פברואר 18, 2024

Anidor

בעיות לחות ורטיבות הן אחד הכשלים הנפוצים והבעייתיים ביותר הפוקדים בעלי נכסים. הופעת כתמי רטיבות, עובש או הצפות במבנה יכולה לנבוע ממגוון רחב של גורמים אפשריים. בהמשך נסקור את הסיבות העיקריות והפחות שכיחות להופעת בעיות אלה.

חדירת מים ממקור חיצוני דרך רכיבי המבנה

הגורם הנפוץ ביותר לבעיות רטיבות הוא חדירת מים דרך רכיבים שונים של המבנה כגון הגג, קירות, אלמנטים אדריכליים, פתחים ומעברי צנרת. כאשר ישנו פגם כלשהו באטימה בנקודות אלה, הדבר יאפשר למי גשם, שטפונות או מים עיליים לחלחל פנימה וליצור נזק.

גגות שטוחים או גגות בשיפוע חשופים במיוחד למי גשם ועלולים לדלוף באזורי מעבר בין חומרי גמר. גם קירות חיצוניים חשופים לבעיות של סדקים עקב שינויי טמפרטורה וזה מה שיגרום לחדירת נוזלים. כמו כן ישנם פגמים באזור מרפסות, גגונים, חלונות, מרזבים וצנרת.

איטום גגות ומעטפת המבנה

זיהוי מוקדי הדליפה וביצוע איטום מקיף ומקצועי של הגגות וכלל מעטפת הבניין הם קריטיים על מנת למנוע חדירת מים למבנה. במידת הצורך יש לבצע שיקום מבנים יסודי הכולל איטום, החלפת אריחים או חומרי גמר פגומים.

תקלות בצנרת מים וביוב

צינורות מים וביוב בתוך הקירות והתקרות או מתחת לרצפה עלולים להינקב, להיסדק או להישחק לאורך זמן. כתוצאה מכך תיווצר דליפה של מים/ביוב שתגרום לכתמי רטיבות נרחבים ואף לעובש אם לא מטפלים בה בהקדם.

ליקויים באיטום המבנה

ישנם אזורים רבים במבנה בהם נדרש טיפול מיוחד באיטום כגון מפגשי קיר-תקרה, רצפה-קיר, בין סוגי גימור שונים ועוד. ליקויים באיטום בנקודות החיבור הללו כגון כמות או איכות חומר לא טובה ,עבודה לקויה של האיטום וכדומה עלולים ולאפשר כניסת נוזלים.

גורמים אחרים

סיבות נוספות פחות נפוצות יכולות להיות תכנון לקוי של ניקוז/ספיגת מי גשמים; מיקום הבניין באזור מועד להצפות או גבוה ברטיבות; קפיאת/התפוצצות צנרת בימי קור קיצוניים; ועוד.

סיכום ומסקנות

רטיבות יכולה לנבוע ממגוון רחב של מקורות ברחבי המבנה. זיהוי מוקדי הדליפה ואיטום מקיף ומקצועי של הגגות ומעטפת הבניין הם הכרחיים על מנת למנוע נזקים גדולים ויקרים לתיקון. כמו כן מומלץ בדיקה שוטפת של מערכות אינסטלציה וצנרת מים/ביוב פנימית לאיתור תקלות עוד בתחילתן.

מאמרים נוספים

מאי 22, 2024

שיפוץ מקצועי בנכסים מסחריים: כיצד להתמודד עם אתגרי בנייה

מאי 22, 2024

בנייה ושיפוץ מקיף: הדרך לשדרוג משרדים וחנויות לפי דרישותיכם

דצמבר 10, 2023

שוק החשמל מתעורר – כיצד להתחבר לתשתית חשמל של חברת אלקטרה?

דצמבר 10, 2023

איך בוחרים ברז למטבח?

יולי 11, 2023

כיצד ליצור תקציב לפרויקט השיפוץ שלכם

מאי 9, 2023

איך לתכנן את פרויקט שיפוץ הבית שלכם: טיפים וטריקים

השאירו לנו פרטים

ונציג יחזור אלכם בהקדם.